• Skorokhod

Про довголіття, фізичну активність і... марафон у 100 років :-)


Найстаріший марафонець - Фауджа Сінгх

Вчора на #радіо_Промінь говорили з Ольгою Бабчук (Olga Babchuk) про довголіття, фізичну активність і... марафон у 100 років :) Запис можна послухати тут:

А для любителів лонгрідів - не дуже коротке резюме: - тривалість життя людини обумовлена багатьма факторами (спадковість, клімат, чинники зовнішнього середовища, стрес, особливості харчування, фізична активність, взаємодія із соціумом та ін.). І якщо на деякі з них вплинути вкрай складно, наприклад на набір генів, отриманий від батьків (хоча наука над цим вже активно працює:) то на інші - навпаки, дуже навіть можна. Було б бажання та політична воля, як зараз модно казати :) Саме до таких чинників належать правильна дієта та фізична активність.

- caloric restriction effect (CR-ефект) - фактично єдиний на сьогодні доведений наукою спосіб продовження життя. У тварин (миші, щюрі дрозофіли, нематоди і, навіть, примати) обмеження надходження калорій на рівні 10-50%, призводить до подовження життя на 30-50%. Цікава стаття - про майже 20-и річний експеримент на макаках - "Caloric restriction delays disease onset and mortality in rhesus monkeys"

- досліди на людях, звісно теж були. Звісно обмежені у часі, зазвичай на рівні 15-30%. Але дані продовжують накопичуватися. Огляд і деталі можна знайти у чудовій статті Luigi Fontana "Calorie restriction in humans: An update"


- підтримання достатнього рівня фізичної активності - теж один із ключових факторів довголіття. Якщо брати біг - то автори Running as a Key Lifestyle Medicine for Longevity наприклад, стверджують, що в середньому бігуни живуть на +3 роки довше ;)

- пробігти марафон у сто років - можливо. #Фауджа_Сінгх (індус, який мешкає у Лондоні) це довів ще у 2011році. Він подолав 42км 195м за 8год 25хв. Зараз продовжує бігати але вже не в рамках змагань, згідно даних журналістів -10-15км/щодня (або 2-3 год активної ходи).

- хто може пробігти марафон? Практично кожен. Якщо, звісно, немає медичних протипоказань.

- за скільки часу можна підготуватися? За 0,5-1рік, якщо говорити про здорову, фізично-активну людину. Все залежить від вихідного стану організму. Може бути і 4-5 років. #Маргарет_Хагерті, бухгалтер, затятий курець, наприклад, почала бігати у 64 роки, коли лікарі порадили їй приглядати собі місце на місцевому цвинтарі або ж - кардинально змінити спосіб життя. Маргарет - обрала 2-ий варіант. Підготовка до її першого марафону зайняла аж... 4 роки. Втім, Маргарет "розбігалася" і до 92 років набігала аж 87 марафонів та без ліку інших стартів.

- як почати правильно? Як завжди - з ревізії стану свго організму - тут дякую Konstantin Bozhko за те, що вчасно підключився до розмови в ефірі та зробив слушну ремарку. Очевидні речі для тих, хто вже тривалий час "у темі" - часто зовсім не очевидні для загалу. Отже - "0" точка відліку - це максимально повний аудит стану організму - медичне обстеження серцево-судинної-системи, показників крові, ревізія хронічних хвороб, якщо такі є. Далі - враховуємо рекомендації лікаря і починаємо підготовку. Крім того, важливо принаймні щопівроку - проводити "моніторинг" стану організму (що саме, які показники - про це якось згодом в іншому лонгріді:)

- В ідеалі - знайти тренера, який допоможе правильно побудувати процес підготовки до марафону. Ще одна опція, приєднатися до бігового клубу. Або ж можна тренуватися і самостійно але це потребуватиме певної роботи з інформацією якої зараз дужже багато.

- "Марафон у 100 років" - це, насправді, - метафора. Ідея в тому, щоб: а) дожити до 100 років і більше;

б) при цьому бути здоровим та фізично активним (пересуватися на "своїх двох", як мінімум:).

Шукайте вид фізичної активності, що до вподоби саме Вам - плавання,вело, лижі, бойові мистецтва, йога, походи і т.д.

- Чому б я радив УСІМ - хоча б один раз у житті пробігти марафон? 1) доведеться зробити ревізію стану свого здоров"я і регулярно за ним слідкувати;-) 2) за час підготовки - відбудуться "приємні" зміни у організмі - зміцнюються серцево-судинна система, дихальна, імунна, розвивається опорно-рухова, а крім того когнітивні функції мозку :) 💪 3) доведеться звернути прискіпливу увагу на свою дієту та внести певні корективи;🍏 4) це "довготривала" ціль, яка потребує грунтовної підготовки - і менші цілі, на кшталт "бути здоровим" - досягаються майже "автоматично"; 🎯 5) доведеться впритул зайнятися тайм-менеджментом і впорядкувати свій час - адже регулярні тренування займатимуть тепер певну його частину; 👌 6) треба буде навчитися правильно відпочивати, відновлюватися, висипатися (нарешті!); 7) значно розшириться коло спілкування, з"являться нові друзі (в т.ч. несподівані;) 8) буде більше приводів подорожувати - не тільки по Україні, а по всьому Світові - адже марафони проводять навіть у Сахарі та Антарктиці :) 9) марафон - це свято, його атмосферу важко передати - але вона, справді унікальна!🎆 10) і, не забуваймо про +3 ;)


Бігайте, тренуйтеся правильно, долайте марафони і - живіть довго!

15 перегляд0 коментар