• Skorokhod

RunBook review #5: Мет Фіцджеральд "Як сильно ти цього хочеш?"


"Як сильно ти цього хочеш?" - ця фраза стала свого роду лейтмотивом моїх тренувань щонайменше останні пів року - від повторної травми, тривалого і непростого процесу відновлення до повернення спортивної форми та підготовки до Чемпіонату світу з трейлраннінгу в Португалії (TWCH2019 in action: як це було)... Адже коли приблизно уявляєш скільки часу та зусиль займе процес, а також про відсутність будь-яких гарантій успіху - чесна відповідь на це питання - є ключовою. Тут вже доводиться заразом відповідати й на супутні питання щодо: поставлених цілей (для чого я це роблю? що хочу, зрештою, мати? ким хочу стати?), розстановки пріоритетів та мотивації (що змушує мене вставати о 5-ій, 6-ій ранку та йти на тренування? і т.д.).


Однак, це був тільки ліричний вступ-відступ щодо моїх асоціацій із самою назвою твору Мета Фіцджеральда :) Насправді, книга "Як сильно ти цього хочеш? Психологія панування розуму над тілом" стосується набагато ширшого кола речей аніж реабілітація після травми. Вона багато в чому про "ігри розуму" - тобто те, як можна працювати зі своїм розумом і через психіку, регуляцію сприйняття рівня навантаження впливати на тіло та його можливості, покращюючи власні результати, долаючи свої ліміти. Про деякі аспекти, які стосуються ультрамарафону - я вже писав у статті для "Куншту" "Як "обдурити" мозок і пробігти 100 кілометрів?" .


Як на мене - книга дуже гарна спроба в доступному форматі, розказати про принципи взаємодії між нашим розумом і тілом у видах спорту на витривалість, беручи за основу психобіологічну модель зв'язку між тілом і розумом, запропоновану італійським спортивним фізіологом Самюелем Маркорою. Мет Фіцджеральд розповідає все на прикладі реальних історій ТОП-атлетів: Грег Лемонд, Кедел Еванс, Пола Ньюбі-Фрезер та ін., а також наводить багато цікавих референсів на дослідження науковців.


З точки зору науки - значну частину результатів експериментів, які згадуються, як на мене, не можна інтерпретувати так просто й однозначно, як робить автор. Особливо це стосується області психології. Крім того, щоб справді стверджувати про наявність/відсутність якогось з ефектів, кількох досліджень на невеликій групі Pro/любителів - явно недостатньо. Потрібні десятки, а краще сотні таких експериментів та, відповідно, сотні, а краще тисячі учасників таких досліджень... Тож чимало висновків - ще мають бути підтверджені. Втім, без сумніву весь матеріал, наведений у книзі, цікавий і буде надзвичайно корисним для тих, хто ставить високі цілі у різних видах endurance sport.


Наш мозок, незважаючи на ті масиви досліджень, які вже проведено, - лишається досі великою таємницею. Тож в області роботи мозку та спортивної фізіології, певен, - нас чекає ще чимало відкриттів...


А от з точки зору свого досвіду подолання марафонських дистанцій та ультра - знайшов чимало цікавого матеріалу в книзі, який підтверджується й моєю практикою.


1. Генетика і спорт

Дійсно, для кожного з видів спорту - буде існувати набір ознак атлета (успадкованих генетично), які даватимуть йому перевагу порівняно з іншими. Відповідно, "пробитися" на вищі сходинки в таких видах спорту тим атлетам, які такого набору якостей не мають - буде майже не можливо чи дужже складно.

І щоб дійсно за таких явно невигідних умов чогось досягти - потрібна як повна самовіддана любов до цього виду спорта у атлета, постійна цілеспрямована робота з покращення своїх навичок та пошук у себе "переваг", які дозволять нівелювати слабкі сторони й стати першим. Прості механічні повтори та накопичення тренувальних годин - не виведуть на вершину. А от використання можливостей мозку, його адаптивності до будь-яких складних умов - цілком може дати позитивні результати. Приклад у Главі 7 ("Сегодняшняя слабость – завтрашняя сила") з новозеландськими гребцями, які перемагали набагато більш "підходящих" для цього виду спорту атлетів на Чемпіонатах світу, Олімпійських іграх - дуже наочний.


2. Нейропластичність мозку


Власне, використання можливостей мозку, явища нейропластичності - дужже гарно розкрито у Главі 5 ("Польза обходных путей") на прикладі Серени Бурла, атлетки США, яка після операції по видаленню пухлини втратила також частину двоголового м'язу стегна. Незважаючи на це - спортсменка стала показувати навіть вищі результати в бігові, - кілька років поспіль покращувала свій РВ на марафоні пробігши марафон у 2013р. за 2:28:05(!), а в 2014р. стала чемпіонкою США на півмарафонській дистанції! Все це завдяки тому, що мозок - перебудував зв'язки між нейронами й "налаштував" більш ефективну взаємодію з м'язами ноги Серени, в т.ч. тієї частини двоголового м'язу стена, яка лишилася після операції. Цей приклад використовую на своїх Лекціях :)

3. Груповий ефект

Про цей ефект розповідається у Главі 9 ("Груповой эффект"), на прикладі виступу команди США з кросу у 2013р. А крім того, розглядаються сучасні теорії феноменальних результатів бігунів Фінляндії (1912-1928рр ХХст.) і Кенії нині. По-суті, груповий ефект - проявляється у впливу середовища в якому тренується, змагається атлет. Цей ефект можна спостерігати й під час різноманітних командних змагань, естафет, де атлет за рахунок додаткової мотивації, відповідальності за командний результат - може показати значно вищі результати аніж якби виступав сам. Але не тільки. Для мене поки хорошею ілюстрацією групового ефекту - є літні табори - у які ми з однолітками їздили, коли займалися карате. Спільний інтерес, мотивація тренуватися помножена на досвід тренерів та окремих учасників - дають надзвичайний приріст результатів у всіх учасників таких таборів/зборів.

4. Ефект аудиторії

У Главі 10 "Чего вы от себя ждете?" - йдеться про ще одне цікаве явище - "ефект аудиторії". Підтримка вболівальниками чи схвальна, позитивна реакція на наші зусилля під час тренувань/змагань має досить суттєвий ефект. Це помітили давно, взяти хоча б виступи атлетів на чемпіонатах, олімпіадах, які проводяться в їхній рідній країні, зустрічі на "своєму" і "чужому" полі в футболі і т.д. Я вперше всю потужність цього ефекту відчув на Bojko trail, який проходив у Карпатах минулого року ("Bojko Trail": 50-ти мильник українськими Бескидами). Хоча трейл проходив в Україні, з майже шестисот учасників нас було всього 30 українців і аж 550 поляків. Коли я біг, то кожною клітиною тіла відчував підтримку "наших", які волонтерили, спостерігали у ФБ і бажали перемоги. Це було неймовірне відчуття і дійсно - немов додавало крила!


Психобіологічна модель витривалості - розглядає тіло і розум у постійній взаємодії, де тіло досить чутливо реагує на все те, що відбувається в нашому розумі. Одна з основних тез Мета Фіцджеральда, що результати, а відтак і успіх атлета, залежатимуть не стільки від докладених атлетом зусиль, скільки від сприйняття атлетом докладених ним зусиль. Як навчитися викладатися не на всі 100, а хоча б 110%? Як прилаштуватися "пробігати розпеченим вугіллям" ще більшу відстань"? От в чому питання і окремі "ключики" - знайдете у книзі ;-) Не шукайте "чарівні пігулки", нових моделей кросівок з покращеною "аеродинамікою" чи то "секретних методик". Буде майже;) так само не просто, боляче, виснажливо... Тому, не забудьте спитати себе спершу - "Як сильно ти цього хочеш?"

116 перегляд0 коментар

For those, who love explore the World and theirself

The World around us is larger and more interesting than we think.
It's time to start a journey. It's time to get closer to nature. It's time to find out more about yourself and your posibilities.
time2trail

  • Grey Facebook Icon

© 2023 by time2trail blog. Proudly created with Wix.com

Kyiv City, Ukraine

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now