• Skorokhod

Як тренуватися і планувати сезон попри пандемію COVID-19: поради тренерів

Оновлено: 27 бер 2020 р.

Чимало любителів бігу планувало основні старти у весняному сезоні на квітень-травень. Наразі всі міжнародні стартивідмінено або ж пересено осінь, відтерміновано проведення чемпіонатів країн, під питанням навіть - проведення Олімпійських ігор в червні. Локальні змагання, в тому числі трейлові, гірські старти - також відміняють і прогнозувати подальшу ситуація з поширенням COVID-19 - складно.


На порядку денному - соціальне дистанцювання і докладання усіх можливих зусиль на рівні урядів країн, місцевої влади аби стримати стрімке поширення коронавірусної інфекції (COVID-19: куди бігти і що робити?).

Як же тренуватися далі? Як діяти тим любителям бігу, які ось-ось мали виходити на пік форми орієнтуючись на забіги у квітні-травні?


Чи варто шукати локальні/неофіційні старти (з усіма витікаючими ризиками і без гарантій, що ті відбудуться)? Чи, можливо, слід зосередитися на виконанні тренувального плану але замість цільового старту провести контрольний пробіг ("прикидку", піти в "міжсезон", відпочити й потім знову набирати форму з прицілом, скажімо, на літні гонки чи аж на осінь?

Як загалом вартує планувати будувати свій тренувальний цикл у ситуації, яка склалася?


З цими непростими питаннями я звернувся до відомих тренерів, які працюють з професійними атлетами, а також із любителями бігу в т.ч. трейлраннінгу, гірського бігу, скайраннінгу, а також -  тріатлону.
Сергій Романчук

головний тренер штатної збірної команди України з легкої атлетики (з витривалості), заслужений тренер України


Так, ситуація дуже складна. Вчора частину атлетів збірної повернули з навчально-тренувальних зборів, частині - продовжили навчально-тренувальні збори. Наразі всі чемпіонати України відміняються, навіть Олімпійські ігри під великим питанням...


Тренувальний процес і ту працю, яка була зроблена зимою і на початку березня - її треба довести до кінця. Зробити десь тренувально-контрольнийний старт в середині чи кінці квітня і потім на травень - вийти з форми, робити тільки підтримуючі тренування. Що стосується всіх гірських і трейлових стартів, чемпіонатів Європи - буде видно ближче до кінця травня.


Після відпочинку у травні - все з початку: підготовчий період, загально-фізичні вправи та входити у форму. І вже на вересень готуватися на всі пробіги та марафони.
Костянтин Лебедєв

заслужений тренер України з легкої атлетики, майстер спорту, європейський рекордсмен серед юнаків в забігу на 10000 метрів. Бронзовий призер чемпіонату Європи серед ветеранів у забігу на 5000 метрів, 7-кратний переможець чемпіонатів СРСР серед юнаків та молоді з бігу на довгі дистанції. Рекордсмен СРСР на дистанції 10000 м. Призер матчу СРСР-США серед юніорів. Призер Афінського класичного марафону 1978 року. Співзасновник і тренер Академії Бігу Лебедєвих


Відразу зазначу, що це - моє особисте ставлення. Ця зараза (COVID-19, ред.) не мине до осені, як мінімум. Приймати участь в змаганнях або прикидках наразі вкрай небезпечна ідея, оскыльки вірогідність заразити один одного існує.


Продовжувати тренуватися обов'язково, до 5-6 разів на тиждень, але в 2/3 зусиль, заради зміцнення імунітету. Адже вихід на пік форми призводить до вкрай мінливого стану імунітету - як ходіння по лезу ножа...


Тренування тільки в зеленій зоні, не по вулицях (це, доречі, заборонено зараз в Європі, оскільки вірус падає і живе декілька днів на повехні). Засоби тренувань - найрізноманітніші, не зосереджейтеся на результатах в цих умовах! Біг у задоволення та заради зміцнення здоров'я!
Олексій Прокопенко

трейлранер, ультрамарафонець, скайранер, альпініст, учасник чемпіонатів світу та Європи зі скайраннінгу, трейлраннінгу та гірського бігу, засновник і головний тренер Endurance School Думаю що всі плани треба зміщувати на літо / осінь і підводити хлопців та дівчат саме до цих стартів. Зараз ситуація така, що гадаю скасуванням весняних стартів все не закінчиться, змагальний період зміщується на другу половину літа й осінь. Тому, - додаємо більше загальної фізичної підготовки, не значно знижуємо об'єми і тренуємося заради здоров'я - це основна мета всіх тренувань, - я завжди наголошую на цьому. Звичайно можна організувати собі контрольне тренування невеликого обсягу, навіть якщо ви готувалися до ультрамарафону. Справа в тому, - всі ультрадистанції вимагають від організму величезних енерговитрат, що тягне за собою зниження імунітету, а в ситуації, яка склалася цього робити точно не варто.

Звісно, багато хто готувався до Гуцул трейлу, інших ультратрейлових стартів але вбивати себе таким контрольним тренуванням - точно не варто!

Зараз слід приділити більше уваги старим травмам, попрацювати над технікою і прокачати слабкі місця.
Сергій Попов

майстер спорту, чемпіон України з гірського бігу та трейлу, тренер Salomon Running Club Ukraine

Як на мене, в нинішній ситуації, при всій її трагічності, є деякий позитив для бігунів-аматорів.

По-перше, - це можливість зупинитися та згадати заради чого насправді ми бігаємо. А це точно не заради одного, чи навіть десяти змагань. Все ж мета - це ставати кращими, розширювати свої можливості як людини, насолоджуватися процесом.


По-друге, зараз багато хто змагається за принципом "чим більше, тим краще". Тут прослідковується чітка закономірність - той, хто стартує "щотижня" майже 100-відсотково заробить собі якусь травму - чи то коліно, чи стопа чи ще щось. І те, що змагань весною стане менше, реально врятує багатьох "мультистартерів" від серйозних проблем.


По-третє, ця вимушена пауза в змаганнях дає можливість нарешті ПОВНОЦІННО підготуватися до змагань восени (ми ж віримо в найкраще, правда). Бо важко побудувати ефективний план, коли між закінченням одного сезону та початком іншого - лише кілька тижнів. Як я працюю зі своїми підопічними зараз. Зменшуємо навантаження - це головний профілактичний засіб для зменшення ризику захворіти чи хоча б зустріти вірус з міцнішим імунітетом. Поточний тренувальний цикл завершуємо контрольним бігом на коротшій за змагальну дистанцію - це дає інформацію для визначення подальших цілей та побудови плану. Ну і готуємося "грати в довгу". Треба усвідомити, що навіть з відміною стартів весни, до нових стартів - літніх, осінніх - часу не так вже й багато. Ці пару місяців промайнуть дуже швидко. Отже найгірше, що зараз можна зробити, це опустити руки та перестати тренуватися. Доля дає нам можливість підготуватися краще, тож треба цим користатися!
Юрій Клім

призер і переможець багатьох змагань з трейлраннінгу та тріатлону, фінішер Marathon des Sables (250 км по Сахарі) і Transalpine-run (близько 300 км Альпами), учасник чемпіонату світу з IRONMAN на о.Кона 2017р., тренер


Мене, як і будь-якого іншого бігуна та й взагалі будь-якого спортсмена, торкнулася історія скасування всіх весняних змагань. Починаючи від локальних і закінчуючи мейджор марафоном. Але найголовніше - шукати в усьому позитив. Я завжди кажу, що головне бути готовим, і не важливо до чого і коли))


Тим, хто готувався до весняного сезону змагань, а таких точно 99.9%, потрібно продовжувати тренуватися. Продовжувати набирати форму і ставати сильнішими в міру можливостей і доступних на зараз тренувальні варіанти (плавцям і триатлетам зараз найскладніше). Офіційні старти всі скасовані та й локальні теж. І взагалі, будь-яка нормальна організація / компанія / людина не візьметься за проведення будь-якого заходу в цей період! Тому варіант змагань в масовці - відпадає відразу.


Дуже хороший варіант це провести контрольне тренування, так би мовити змагання з собою, на заплановану дистанцію. Бігунам тут найпростіше: виходь в ліс, парк, поле і біжи на час ту дистанцію до якої готувався. Так, це не змагання, немає ідеальних умов, адреналіну і всіх пов'язаних з цим бонусів. Але це краще ніж розслаблятися та/чи впадати у відчай. І так, швидше за все, ви відкриєте для себе нові якості і мотивацію.

Можна пробігти не всю дистанцію, особливо якщо готувалися до ультрамарафону, а по-коротше. Але краще це зробити і перевірити себе. А після цього продовжувати тренуватися за наміченим планом і сподіватися, що літо і осінь будуть насиченими спортивними подіями!)


Все що перерахував вище, робимо з моїми підопічними) Хто готувався на квітневі забіги, проведуть тестове тренування на певні дистанції. На даний момент я сам знаходжуся на Кіпрі. Планував починати сезон тріатлону та велозмагання тут але, ясна річ, зараз все скасовано. Тому наразі - продовжую тренуватися.

Без сумніву рівень мотивації апо-первах падає, адже була мета, були амбіції на березень і квітень. А змагання - це найкращий мотиватор, який рухає нами. Але потрібно тверезо оцінювати ситуацію, що склалася, приймати це, адаптувати під себе і незважаючи на обставини продовжувати тренуватися. Приділіть час своїм слабким сторонам, а такі у всіх є, робіть те, на що зазвичай не вистачає часу або сил. І сподіваюся, що вже влітку можна буде повернутися до змагань, групових тренувань та невіртуального спілкування з однодумцями!)

Всім здоров'я!


Якщо стаття Вам сподобалася - тисніть ❤️

Також -Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.

Дякую! 🙏😊

453 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

For those, who love explore the World and theirself

The World around us is larger and more interesting than we think.
It's time to start a journey. It's time to get closer to nature. It's time to find out more about yourself and your posibilities.
time2trail

  • Grey Facebook Icon

© 2023 by time2trail blog. Proudly created with Wix.com

Kyiv City, Ukraine

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now