• Skorokhod

Cherchez la motivation: центр задоволення, нейромаркетинг та тренування під час карантину

Оновлено: 14 квiт 2020 р.


Спочатку була Мотивація.


І мільйони зірок – нейронів, враз спалахнули від електро-хімічного імпульсу, який поширився зі швидкістю понад 100 метрів на секунду через трильйони контактів-синапсів у головному мозку.


- ХОЧУ! – майнула думка.


Нога враз відштовхнулася від опори, тіло здійнялося над доріжкою парку і постать «полетіла», розчиняючись у передсвітанковій імлі…


Ми любимо бігати. Ми цінуємо цей стан польоту та легкості, відчуття швидкості та приємної втоми після пробіжки. До того ж, ми знаємо, що біг - корисний для здоров’я! Але чому ж тоді відміна бігових стартів і карантин так знижують нашу мотивацію продовжувати тренуватися? І як ми можемо замотивувати себе тренуватися далі в умовах жорстоких жорстких обмежень і заборон?


У минулій статті Мотивація і дофамін: як не закинути спорт поки діє карантин? ми говорили, що основною молекулою-мотиватором, яку синтезують деякі нейрони нашого мозку, - є дофамін. Саме він відповідає за мотивацію, емоційні реакції, відчуття задоволення, бажання та, навіть, рухову активність. Коли у прилеглому ядрі, головному центрі задоволення нашого мозку, – синтезується порція дофаміну, наприклад на шматочок тортика, – ми відчуваємо імпульс бажання:


- О, так! Хочу! Дуже хочу! - шаленіють дофамінові нейрони, передаючи збудження сусідам й виводячи їх з рівноваги.


Тут вже підключається центр емоцій в мигдалині:

- Так, це справді класно! А як смачно-о-о! – посилюють сигнал її нейрони.


І гіпокамп, який знаходиться поруч і відповідає за пам’ять, замислено «чухає потилицю», заразом піднімаючи у свідомість спогади про те, як нам було добре минулі рази, коли ми їли тортик…


Тож несвідомо, напівсвідомо чи свідомо – ми слідуємо імпульсу бажання. Або ж, якщо наші цілі не співпадають із цим конкретним «хочу» і нам не забракне сили волі – утримуємося. Але про силу волі – поговоримо іншим разом.


Зараз, важливо зафіксувати той факт, що наш головний центр задоволення, в якому синтезується дофамін, дуже тісно анатомічно та функціонально пов’язаний із центрами емоцій та пам’яті. І порушення цього зв’язку – може спричиняти появу тих чи інших залежностей: шопоголізм, ігроманія та ін.


Як ви гадаєте – а чи є зв’язок між взаємодією цих структур та нашою надмірною любов’ю до всіляких бігових змагань і масових стартів?


Внутрішня та зовнішня мотивація


Перш ніж дати остаточну відповідь, давайте ще розглянемо мотивацію з точки зору психології. Зокрема, тут її часто прийнято розділяти на: внутрішню і зовнішню.


Внутрішня мотивація – пов’язана зі змістом діяльності, яка є цікавою та «винагородою» сама по-собі. Вважають, що ця мотивація в своїй основі базується на глибинних цінностях, мріях людини та досить тісно пов'язана з потребами саморозвитку, самореалізації та навчання.


Зовнішня мотивація – на відміну від внутрішньої, аж ніяк не пов’язана з тим, що ми робимо, а викликається зовнішніми обставинами, які обіцяють винагороду (матеріальну чи нематеріальну) або ж покарання.


Більшість любителів – бігають тому, що це їм просто подобається. Незважаючи на всі виклики з цим пов’язані: час, гроші на екіп, погода і т.д. Це – внутрішня мотивація. Однак, зверніть увагу, що ця любов до бігу – не з’являється зненацька одного ранку. В більшості випадків – вона закріплюється у відповідь на той чи інший зовнішній стимул (зовнішня мотивація): пробіжка з друзями, участь у біговому челенджі, рекомендація лікаря і т.д.


Тобто в реальному житті наші внутрішні мотиви часто підкріплюються й додатково стимулюються зовнішніми факторами.


Чим стимулюють наш центр задоволення організатори масових стартів?


Наприклад, сформувалася ціла система плюшок для залучення новачків та бігунів зі стажем у бігові івенти. Зокрема:

- Престиж: пробігти марафон – це круто, зробити айронмен – мегакруто і т.д.

- Медаль фінішера: просто фінішуй та відчуй себе олімпійським чемпіоном!

- Тусівка однодумців: людина істота соціальна і їй приємно бути в компанії таких самих

- Локація: нові міста, красиві місця (якщо про трейл) – все це можливість для бігового туризму

- Мерч: футболки, чашки з лого і т.д.


Плюс всілякі дискоунти на «ранню реєстрацію», екіп, змагальна складова (призи, призові, рейтинги), фото із забігу та ін.


Всі ці стимули – не є чимось «поганими». Яку б індустрію ми не взяли – там можна знайти все те саме, змінні тільки форми та масштаби. Сформувався навіть цілий напрямок - нейромаркетинг, який вивчає особливості роботи мозку і як можна впливати на покупця… І все було б нічого, якби винагорода отримана за те, що ми зробили б і без неї - підриває внутрішню мотивацію.


Що ж робити?


Коли зникає додаткова зовнішня мотивація, до якої ми вже звикли - маємо працювати у двох напрямках:


1. Актуалізувати внутрішню мотивацію


Згадайте, які цінності лежать в основі вашого захоплення бігом: здоров’я, вивчення можливостей власного організму, любов до природи і т.д. Згадайте ті приємні емоції, які відчуваєте після пробіжки. Правда ж хочеться це зберегти? Дійте!


2. Знайти для себе додаткові інструменти зовнішньої мотивації


- Фільми, відео-ролики, фото зі стартів.

- Музика. Або ж, якщо бігаєте без музики – подкасти, аудіо книжки.

- Strava чи інші он-лайн системи моніторингу бігової/рухової активності.

- Усілякі челеджі

- Освоєння нових вправ, які дозволять тримати себе у хорошій формі


Вочевидь, стартів навесні – вже не буде. З високою ймовірністю у першій половині літа – також. Виберіть гонку, яку хотіли би пробігти восени. Складіть план підготовки з огляду на карантин і ситуацію, що склалася зараз. І – продовжуйте тренування!


Пам'ятайте #everyworkoutcounts (!)


P.S. Ставтеся відповідально до кожної Вашої пробіжки чи то тренувальної, чи бігу на результат. Дотримуйтеся рекомендацій щодо протидії поширенню COVID-19, COVID-19 і соло-пробіжки: міні-гід як зменшити ризики для себе та оточуючих.

Бережіть себе, близьких та оточуючих!


P.P.S. Якщо Вам бракує мотивації тренуватися - для підписників time2trail на Patreonі доступні: он-лайн лекція з розбором 10 інструментів мотивації  та стаття про мою власну систему мотивації.

Якщо стаття Вам сподобалася - тисніть ❤️

Також - Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.

Дякую! 🙏😊

91 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

For those, who love explore the World and theirself

The World around us is larger and more interesting than we think.
It's time to start a journey. It's time to get closer to nature. It's time to find out more about yourself and your posibilities.
time2trail

  • Grey Facebook Icon

© 2023 by time2trail blog. Proudly created with Wix.com

Kyiv City, Ukraine

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now