• Skorokhod

Suunto 9: 500 днів тренувань, змагань та інших випробувань


Ось вже більше ніж півтора року як я користуюся одним із ТОПових годинників для ультрамарафонців та трейлраннерів – Suunto 9 G1 Lime. За цей час він побував зі мною на 6 ультрамарафонах – від 44 км і 5 год до 261,5км та 39 годин (в т.ч. на чемпіонаті світу з трейлраннінгу в Португалії); у Великому степу (Казахстан) та на вершині вулкану Ерджіяс (3916 м, Туреччина), і, звісно, у сотнях різноманітних тренувань, які включають багато бігу в т.ч. асфальтом, силові тренування в залі чи вдома, орбітрек, велотренажер, плавання.


Які ж лишилися враження за цей час?


У повсякденному використанні


Перш за все – Suunto 9 дуже багатофункціональний. Він підійде як для простого моніторингу стану організму (частота серцевих скорочень, сон, витрачені калорії) і рухової активності (кількість зроблених кроків), так і для відслідковування результатів і прогресу при насиченому та різноманітному тренувальному графіку.

Окрім того, Suunto 9 – це годинник, який не посоромить Вас як на діловій зустрічі, так і під час зйомок або ж публічних подій, що для мене є одним з важливих критеріїв, оскільки тільки протягом 2019 року прочитав понад 40 Лекцій у 8 містах України. Гарний дизайн, зручний еластичний ремінь - дозволяють його носити цілоденно, знімаючи хіба для підзарядки.Як і у годинника-попередника Suunto Spartan Ultra, про який писав раніше, екран годинника - сенсорний, що дуже зручно і дозволяє легко переключатися між різними меню. Під час дощу чи у басейні – переключати меню/функції можна оперуючи 3-ма кнопками збоку.


#RunGadgets: Suunto Spartan ultra


Будильник з вібро-режимом – дає можливість вставати у потрібний час і не будити дружину та доньку, оскільки о 6:00 чи 6:30, коли зазвичай прокидаюся на тренування, - вони ще сплять.


Suunto 9 можна синхронізувати з мобільним та отримувати сповіщення про дзвінки та повідомлення. Однак якраз цю функцію так і не використовував, оскільки і вистачає того, що приходить на смартфон :)


Через Bluetooth - годинник підключається до зовнішніх датчиків (нагрудний ремінь, вело-датчик) або смартфона.


Заряду акумулятора з врахуванням тренувань по 12-18 годин на тиждень, мені в перший рік вистачало на 7-8 днів, зараз на 5-6 днів. Зарядка до годинника кріпиться спеціальним магнітом і через USB-кабель його можна підживлювати від звичайної зарядки для смартфонів, ноутбука чи павербанка навіть «на ходу», не переживаючи, що провід випаде з "гнізда".


Цікавою новинкою Suunto 9 є оптичний датчик (чого немає у попередніх моделях, наприклад Suunto Spartan Ultra). Він дозволяє досить точно відслідковувати пульс у стані спокою: сон, робота за комп’ютером, хода і так само під час роботи на велостанку чи, навіть, плавання(!). Однак при інтенсивних активностях – біг, а особливо зі змінним темпом для моніторингу ЧСС потрібен нагрудний ремінь із датчиком пульсу.


Годинник має силіконові ремені, які легко знімаються та 2-а фіксуючі елементи. За понад 500 днів щоденного використання а ні ремені, а ні фіксуючі елементи ще й не думають рватися:)Під час тренувань


Батарея


Моя мета на найближчі кілька років – кваліфікуватися на основну дистанцію Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB), а це наразі 171км та 10000м набору навколо Мон-Блану. В середньому любителі долають таку дистанцію за 30 і більше годин (ліміт часу 46,5 год). І хоча сподіваюся бігти ближче до 25-26 год але навіть при такому часі потрібен годинник, батарея якого зможе «прожити» цей час без суттєвого урізання функціоналу. Кілька фінішів на 100км+ дистанціях за півтора роки використання Suunto 9, а також експеримент під час Kyiv Last One Standing – цілком виправдали мої надії та очікування. Але про це – нижче.


Загалом, Suunto 9 має три основних режими роботи батареї + можна зробити власні налаштування. Найбільш енергоощадливий режим дозволяє тренуватися 120 годин поспіль(!). Поки стільки не пробував але 39 годин вже було ;)Причому вибрати в якому режимі буде працювати батарея годинника можна дуже просто перед запуском самої фізичної активності натиснувши на верхню кнопку. По замовчанню стоїть режим Performance, клац – і батарея працюватиме в режимі Endurance, ще один клац – в режимі Ultra.


Тренувальне меню


У Suunto 9 аж 80(!) різних видів різних видів спорту у меню, тож можна знайти практично будь-яку потрібну активність. Я найбільше використовував біг, трейл, роботу в залі, велосипед в залі, орбітрек, плавання в басейні, альпінізм. Був приємно здивований досить високою точністю в басейні, зазвичай помилка складала всього 0,5-1,5 басейни, в той час як у Suunto Spartan Ultra, наприклад, часто "недораховували" 3-4 басейни (пишуть, що так може бути - треба сильніше відштовхуватися від бортика:)


Однак в манежі, яким користуюся тільки коли надворі сильні морози, а потрібно зробити якісне тренування на швидкість, наприклад, точність була нижча, 10-20 метрів на коло годинник «додавав». Напевно мало сенс «відкалібровувати» їх, як радять але цього не робив.


Всі спортактивності - зберігаються як у пам'яті самого годинника. Якщо встановити собі на смартфон чи ноутбук спеціальний додаток SUUNTOLINK (можна скачати із сайту виробника) та синхронізувати годинник з котримсь з цих девайсів - вся інформація автоматично опиниться у вашому профілі. Раніше був movescount у який так само можна було зберігати усі тренування.


Ще одна зручна функція Suunto 9, яку завжди використовую під час тренувальних пробіжок та на змаганнях – вібро-сигналя після кожного кілометра.


Дуже зручна опція – track back.


Особливо якщо бігаєте невідомим маршрутом чи розвідуєте новий чи різко зіпсувалася погода і стала поганою видимість – він стане у пригоді аби безпечно повернутися у точку старту, а не блукати у пошуку орієнтирів. Треба просто слідувати за стрілочкою і невдовзі опинетеся у потрібному місці.


І, звісно, дуже зручні опції, які раджу виставляти в налаштуваннях - цілі: кількість кроків за день, кількість "спалених калорій", кількість годин тренувань. Це допомагає відслідковувати прогрес, а сповіщення про досягнення - мотивують рухатися далі.


Змагання


Тривалий час я бігав зі звичайним годинником-пульсометром (спершу Sigma, потім Suunto M1). Однак, після того, як кілька років тому почав брати участь у змаганнях з трейлу та гірського бігу в рідних Карпатах – де часто втрачав від 2-3 до 10 хвилин через відсутність розмітки і «блукання» в її пошуках, зрозумів, що без треку дистанції – боротися за призові місця на ультрагонках – складно. Треба або добре знати місцевість/маршрут або ж мати трохи везіння (щоб розмітка була ідеальною чи пробігти ділянку без розмітки з напарником/групою). Особливо наявність треку виручає у зовсім новій місцевості, за поганої погоди і не дуже якісної розмітки (це буває не тільки через вину організаторів, а й через дії місцевих жителів або ж туристів).


Salomon Cappadocia Ultra Trail (119k, +3800m)


Це було перше серйозне випробовування для моїх Suunto 9. Біг з нагрудним ременем, на першій третині гонки дещо себе притримував аби пульс на був нижче ПАНО, а далі вже «гуляв на повну». Останні 2-і години біг у темряві, тож незважаючи на вцілому хорошу розмітку – в деяких місцях дуже допомагала навігація по треку.

«Біжу мерщій вниз. Палиці заховав на пояс - вони мені на даному етапі вже не потрібні. На #suunto9 про всяк періодично поглядаю на трек. Знадобився завантажений трек і у місті - орієнтування без нього було б складним - багато розсіяного світла від ліхтарів та будинків - "маскували" розмітку. Кілька разів ледь не пробіг потрібні повороти - добре, що зорієнтувався по треку:)»Фінішував за 12 годин 28хв, 4-им в абсолюті та 3-ім у категорії 40-. Використав тільки 47% заряду батареї. Всі функції було включено, режим роботи GPS-навігації – звичайний.


Cappadocia Ultra Trail-2019: перша ультра 100км+ і рятівні мандарини


Gorgany Skole Ultra Trail (101k, +4500m)


Цей ультрамарафон з його численими невеликими за набором гірками став для мене хорошим випробуванням. Далися взнаки і відсутність гір протягом майже року (!) і направленість підготовки останні пів року на шосейний ультрамарафон. Втім, звісно всі доступні гірки я бігав, тож немає на що нарікати.

На щастя, як завжди, закачав трек дистанції. Місцями розмітка на дистанції була відсутня (можливо справа рук туристів та/чи місцевих), тож трек дуже ставав у пригоді. Ми стартували о 6 ранку, коли ще було темно але прибігти встиг до темряви.Фінішував за 13 годин 7 хв, 2-им в абсолюті. Використав тільки 58% заряду батареї. Всі функції було включено, режим роботи GPS-навігації – звичайний.


Полювання на Дракона: Skole Ultra Trail-2020


Kyiv Last One Standing (261,5k)


Kyiv Last One Standing - це ультрамарафон серії Big's Backyard Ultrа, змагання на вибування.

Правила прості – упродовж години потрібно подолати коло довжиною 6700 метрів. Змагання тривають доти, доки не залишиться лише один учасник. Можна бігти, можна швидко йти або ж комбінувати біг та ходу. Кількість кіл, а відповідно і годин – необмежена.Під час Kyiv Last One Standing-2020 провів експеримент: скільки годин без підзарядки протримаються мої Suunto 9.


Вихідні дані:

- виробник дає наступні характеристики роботи годинника: в режимі Performance (все включено:) - 25 год, в режимі Ultra - 120 год

- в експлуатації годинник вже 1,5 роки, став потребувати частішої підзарядки - раз на 5-6 днів (на початку 7-8днів)

- використовував усі функції (підсвітку екрану, HR-ремінь та ін.), окрім трекінгу по дистанції - бо дистанція була всього 6,7км і з розміткою проблем не було жодних.

- пробіг 39 кіл і, відповідно, 261,5 км, зробив 333203 кроки, спалив 15423 ккал.


Результат експерименту вразив навіть мене: на 27 колі годинник просигналізував, що лишилося 20% заряду. Відповідно, підзарядив його під час перерви перед 28-им колом 9-10хв та на наступній перерві і він спокійно "дожив" до 39 години та наступны пыв доби - поки я выдсипався. Без підзарядки - мав би 33-34год функціонування або й більше, бо коли заряду лишається мало Suunto 9 автоматично переходить у більшенергоощадливий режим.


Ультрамарафон на «виживання»: 39 кіл та 261,5 кілометрів

10 "Do" and "do not" у гонках серії "Big's Backyard Ultra"


Ціна


Коли брав годинник Suunto 9 у магазині Світ спорту - він коштував з HR-ременем близько 20 тис.грн, зараз - близько 16 тисяч (під "чорну п'ятницю на всі годинники Suunto хороші знижки 🤫 ;). Хоча гроші не маленькі але по функціоналу та задоволенню від використання - Suunto 9 окуповують себе з головою!


Доречі, на на Експо в Каппадокії при дисконті 25% на Suunto 9 - у перерахунку на гривні коштували майже 25 тис. у 2019 році(!).


Резюме


За більш ніж півтора роки використання Suunto 9 – дуже задоволений як функціоналом, так і зручністю та дизайном. Годинник не тільки задовольняє всі мої потреби та забагатки для тренувань та ультрамарафонських випробувань, а й чудово підходить для публічної діяльності: виступів, зустрічей, лекцій. Рекомендую ультрамарафонцям, триатлетам, любителям мультиспорту. Біжимо далі ;)


Фото обкладинки статті: Cappadocia Ultra Trail (2019p.)

Якщо стаття Вам сподобалася і була корисною - тисніть ❤️

Також - Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.

Дякую! 🙏😊

80 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі