• Skorokhod

Suunto 9: 500 днів тренувань, змагань та інших випробувань


Ось вже більше ніж півтора року як я користуюся одним із ТОПових годинників для ультрамарафонців та трейлраннерів – Suunto 9 G1 Lime. За цей час він побував зі мною на 6 ультрамарафонах – від 44 км і 5 год до 261,5км та 39 годин (в т.ч. на чемпіонаті світу з трейлраннінгу в Португалії); у Великому степу (Казахстан) та на вершині вулкану Ерджіяс (3916 м, Туреччина), і, звісно, у сотнях різноманітних тренувань, які включають багато бігу в т.ч. асфальтом, силові тренування в залі чи вдома, орбітрек, велотренажер, плавання.


Які ж лишилися враження за цей час?


У повсякденному використанні


Перш за все – Suunto 9 дуже багатофункціональний. Він підійде як для простого моніторингу стану організму (частота серцевих скорочень, сон, витрачені калорії) і рухової активності (кількість зроблених кроків), так і для відслідковування результатів і прогресу при насиченому та різноманітному тренувальному графіку.

Окрім того, Suunto 9 – це годинник, який не посоромить Вас як на діловій зустрічі, так і під час зйомок або ж публічних подій, що для мене є одним з важливих критеріїв, оскільки тільки протягом 2019 року прочитав понад 40 Лекцій у 8 містах України. Гарний дизайн, зручний еластичний ремінь - дозволяють його носити цілоденно, знімаючи хіба для підзарядки.Як і у годинника-попередника Suunto Spartan Ultra, про який писав раніше, екран годинника - сенсорний, що дуже зручно і дозволяє легко переключатися між різними меню. Під час дощу чи у басейні – переключати меню/функції можна оперуючи 3-ма кнопками збоку.


#RunGadgets: Suunto Spartan ultra


Будильник з вібро-режимом – дає можливість вставати у потрібний час і не будити дружину та доньку, оскільки о 6:00 чи 6:30, коли зазвичай прокидаюся на тренування, - вони ще сплять.


Suunto 9 можна синхронізувати з мобільним та отримувати сповіщення про дзвінки та повідомлення. Однак якраз цю функцію так і не використовував, оскільки і вистачає того, що приходить на смартфон :)


Через Bluetooth - годинник підключається до зовнішніх датчиків (нагрудний ремінь, вело-датчик) або смартфона.


Заряду акумулятора з врахуванням тренувань по 12-18 годин на тиждень, мені в перший рік вистачало на 7-8 днів, зараз на 5-6 днів. Зарядка до годинника кріпиться спеціальним магнітом і через USB-кабель його можна підживлювати від звичайної зарядки для смартфонів, ноутбука чи павербанка навіть «на ходу», не переживаючи, що провід випаде з "гнізда".


Цікавою новинкою Suunto 9 є оптичний датчик (чого немає у попередніх моделях, наприклад Suunto Spartan Ultra). Він дозволяє досить точно відслідковувати пульс у стані спокою: сон, робота за комп’ютером, хода і так само під час роботи на велостанку чи, навіть, плавання(!). Однак при інтенсивних активностях – біг, а особливо зі змінним темпом для моніторингу ЧСС потрібен нагрудний ремінь із датчиком пульсу.


Годинник має силіконові ремені, які легко знімаються та 2-а фіксуючі елементи. За понад 500 днів щоденного використання а ні ремені, а ні фіксуючі елементи ще й не думають рватися:)Під час тренувань


Батарея


Моя мета на найближчі кілька років – кваліфікуватися на основну дистанцію Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB), а це наразі 171км та 10000м набору навколо Мон-Блану. В середньому любителі долають таку дистанцію за 30 і більше годин (ліміт часу 46,5 год). І хоча сподіваюся бігти ближче до 25-26 год але навіть при такому часі потрібен годинник, батарея якого зможе «прожити» цей час без суттєвого урізання функціоналу. Кілька фінішів на 100км+ дистанціях за півтора роки використання Suunto 9, а також експеримент під час Kyiv Last One Standing – цілком виправдали мої надії та очікування. Але про це – нижче.


Загалом, Suunto 9 має три основних режими роботи батареї + можна зробити власні налаштування. Найбільш енергоощадливий режим дозволяє тренуватися 120 годин поспіль(!). Поки стільки не пробував але 39 годин вже було ;)Причому вибрати в якому режимі буде працювати батарея годинника можна дуже просто перед запуском самої фізичної активності натиснувши на верхню кнопку. По замовчанню стоїть режим Performance, клац – і батарея працюватиме в режимі Endurance, ще один клац – в режимі Ultra.


Тренувальне меню


У Suunto 9 аж 80(!) різних видів різних видів спорту у меню, тож можна знайти практично будь-яку потрібну активність. Я найбільше використовував біг, трейл, роботу в залі, велосипед в залі, орбітрек, плавання в басейні, альпінізм. Був приємно здивований досить високою точністю в басейні, зазвичай помилка складала всього 0,5-1,5 басейни, в той час як у Suunto Spartan Ultra, наприклад, часто "недораховували" 3-4 басейни (пишуть, що так може бути - треба сильніше відштовхуватися від бортика:)


Однак в манежі, яким користуюся тільки коли надворі сильні морози, а потрібно зробити якісне тренування на швидкість, наприклад, точність була нижча, 10-20 метрів на коло годинник «додавав». Напевно мало сенс «відкалібровувати» їх, як радять але цього не робив.


Всі спортактивності - зберігаються як у пам'яті самого годинника. Якщо встановити собі на смартфон чи ноутбук спеціальний додаток SUUNTOLINK (можна скачати із сайту виробника) та синхронізувати годинник з котримсь з цих девайсів - вся інформація автоматично опиниться у вашому профілі. Раніше був movescount у який так само можна було зберігати усі тренування.


Ще одна зручна функція Suunto 9, яку завжди використовую під час тренувальних пробіжок та на змаганнях – вібро-сигналя після кожного кілометра.


Дуже зручна опція – track back.


Особливо якщо бігаєте невідомим маршрутом чи розвідуєте новий чи різко зіпсувалася погода і стала поганою видимість – він стане у пригоді аби безпечно повернутися у точку старту, а не блукати у пошуку орієнтирів. Треба просто слідувати за стрілочкою і невдовзі опинетеся у потрібному місці.


І, звісно, дуже зручні опції, які раджу виставляти в налаштуваннях - цілі: кількість кроків за день, кількість "спалених калорій", кількість годин тренувань. Це допомагає відслідковувати прогрес, а сповіщення про досягнення - мотивують рухатися далі.


Змагання


Тривалий час я бігав зі звичайним годинником-пульсометром (спершу Sigma, потім Suunto M1). Однак, після того, як кілька років тому почав брати участь у змаганнях з трейлу та гірського бігу в рідних Карпатах – де часто втрачав від 2-3 до 10 хвилин через відсутність розмітки і «блукання» в її пошуках, зрозумів, що без треку дистанції – боротися за призові місця на ультрагонках – складно. Треба або добре знати місцевість/маршрут або ж мати трохи везіння (щоб розмітка була ідеальною чи пробігти ділянку без розмітки з напарником/групою). Особливо наявність треку виручає у зовсім новій місцевості, за поганої погоди і не дуже якісної розмітки (це буває не тільки через вину організаторів, а й через дії місцевих жителів або ж туристів).


Salomon Cappadocia Ultra Trail (119k, +3800m)


Це було перше серйозне випробовування для моїх Suunto 9. Біг з нагрудним ременем, на першій третині гонки дещо себе притримував аби пульс на був нижче ПАНО, а далі вже «гуляв на повну». Останні 2-і години біг у темряві, тож незважаючи на вцілому хорошу розмітку – в деяких місцях дуже допомагала навігація по треку.

«Біжу мерщій вниз. Палиці заховав на пояс - вони мені на даному етапі вже не потрібні. На #suunto9 про всяк періодично поглядаю на трек. Знадобився завантажений трек і у місті - орієнтування без нього було б складним - багато розсіяного світла від ліхтарів та будинків - "маскували" розмітку. Кілька разів ледь не пробіг потрібні повороти - добре, що зорієнтувався по треку:)»Фінішував за 12 годин 28хв, 4-им в абсолюті та 3-ім у категорії 40-. Використав тільки 47% заряду батареї. Всі функції було включено, режим роботи GPS-навігації – звичайний.


Cappadocia Ultra Trail-2019: перша ультра 100км+ і рятівні мандарини


Gorgany Skole Ultra Trail (101k, +4500m)


Цей ультрамарафон з його численими невеликими за набором гірками став для мене хорошим випробуванням. Далися взнаки і відсутність гір протягом майже року (!) і направленість підготовки останні пів року на шосейний ультрамарафон. Втім, звісно всі доступні гірки я бігав, тож немає на що нарікати.

На щастя, як завжди, закачав трек дистанції. Місцями розмітка на дистанції була відсутня (можливо справа рук туристів та/чи місцевих), тож трек дуже ставав у пригоді. Ми стартували о 6 ранку, коли ще було темно але прибігти встиг до темряви.Фінішував за 13 годин 7 хв, 2-им в абсолюті. Використав тільки 58% заряду батареї. Всі функції було включено, режим роботи GPS-навігації – звичайний.


Полювання на Дракона: Skole Ultra Trail-2020


Kyiv Last One Standing (261,5k)


Kyiv Last One Standing - це ультрамарафон серії Big's Backyard Ultrа, змагання на вибування.

Правила прості – упродовж години потрібно подолати коло довжиною 6700 метрів. Змагання тривають доти, доки не залишиться лише один учасник. Можна бігти, можна швидко йти або ж комбінувати біг та ходу. Кількість кіл, а відповідно і годин – необмежена.Під час Kyiv Last One Standing-2020 провів експеримент: скільки годин без підзарядки протримаються мої Suunto 9.


Вихідні дані:

- виробник дає наступні характеристики роботи годинника: в режимі Performance (все включено:) - 25 год, в режимі Ultra - 120 год

- в експлуатації годинник вже 1,5 роки, став потребувати частішої підзарядки - раз на 5-6 днів (на початку 7-8днів)

- використовував усі функції (підсвітку екрану, HR-ремінь та ін.), окрім трекінгу по дистанції - бо дистанція була всього 6,7км і з розміткою проблем не було жодних.

- пробіг 39 кіл і, відповідно, 261,5 км, зробив 333203 кроки, спалив 15423 ккал.


Результат експерименту вразив навіть мене: на 27 колі годинник просигналізував, що лишилося 20% заряду. Відповідно, підзарядив його під час перерви перед 28-им колом 9-10хв та на наступній перерві і він спокійно "дожив" до 39 години та наступны пыв доби - поки я выдсипався. Без підзарядки - мав би 33-34год функціонування або й більше, бо коли заряду лишається мало Suunto 9 автоматично переходить у більшенергоощадливий режим.


Ультрамарафон на «виживання»: 39 кіл та 261,5 кілометрів

10 "Do" and "do not" у гонках серії "Big's Backyard Ultra"


Ціна


Коли брав годинник Suunto 9 у магазині Світ спорту - він коштував з HR-ременем близько 20 тис.грн, зараз - близько 16 тисяч (під "чорну п'ятницю на всі годинники Suunto хороші знижки 🤫 ;). Хоча гроші не маленькі але по функціоналу та задоволенню від використання - Suunto 9 окуповують себе з головою!


Доречі, на на Експо в Каппадокії при дисконті 25% на Suunto 9 - у перерахунку на гривні коштували майже 25 тис. у 2019 році(!).


Резюме


За більш ніж півтора роки використання Suunto 9 – дуже задоволений як функціоналом, так і зручністю та дизайном. Годинник не тільки задовольняє всі мої потреби та забагатки для тренувань та ультрамарафонських випробувань, а й чудово підходить для публічної діяльності: виступів, зустрічей, лекцій. Рекомендую ультрамарафонцям, триатлетам, любителям мультиспорту. Біжимо далі ;)


Фото обкладинки статті: Cappadocia Ultra Trail (2019p.)

Якщо стаття Вам сподобалася і була корисною - тисніть ❤️

Також - Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.

Дякую! 🙏😊

75 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

For those, who love explore the World and theirself

The World around us is larger and more interesting than we think.
It's time to start a journey. It's time to get closer to nature. It's time to find out more about yourself and your posibilities.
time2trail

  • Grey Facebook Icon

© 2023 by time2trail blog. Proudly created with Wix.com

Kyiv City, Ukraine

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now