• Skorokhod

Ультрамарафон і ментальні стратегії чемпіонів (Part 6): Олена Шевченко

Оновлено: січ 29Сьогодні ультрамарафоном – вже мало кого здивуєш. Але що як бігти ультра 10 днів поспіль? Розпечений асфальт, +40C у тіні і до-овгі кілометри до фінішу. Це вже не змагання з кимось, тут єдиний суперник – ти сам...

Про добовий біг, багатоденний і спекотний 500 км ультрамарафон до Дня Незалежності-2019, а також про виклики, які вони кидають людській витривалості – будемо говорити у цьому випуску.

Побігли! Частина 1: Сергій Попов

Частина 2: Оксана Рябова

Частина 3: Андрій Ткачук

Частина 4: Даша Боднар

Частина 5: Поліна Захарова
Олена Шевченко


майстер спорту України з легкої атлетики, чемпіонка України з 24-годинного бігу, неодноразова переможниця 100 км по Поясу Слави (Одеса) та Київського Ультрамарафону. Учасниця чемпіонатів світу та Європи з 24-годинного бігу, учасниця 500км пробігу «Сталевий гарт». Рекордсменка України з 24-годинного бігу (219, 289 км).


Відео про перший пробіг 500 км ультрамарафон єдності «Сталевий гарт», який організовувала команда Queen & Trek King Club і у якому брала участь Олена Шевченко, можна подивитися тут:
Олено, яке на Вашу думку співвідношення між фізичною та психологічною готовністю на ультрамарафонах? Чи змінюється воно залежно від дистанції (50км, 100км і т.д.) та формату/умов (100км, добовий біг, багатоденка) і в який бік?


Для ультри фізично тіло обов'язково має бути підготоване, це 100 %! І, звісно, необхідно мати свідоме бажання бігати! А бігати в задоволення можливо тільки тоді, коли тіло готове до навантажень і вже знає, що з ним буде.

Кожна ультра - вона неповторна за емоціями, а на результат впливає багато факторів: підготовка, погода, рельєф, пейзажі та усвідомлення: навіщо все це бігти. Є, звісно, речі, яких треба притримуватися - це про екіпірування (все має бути завчасно розбіганим і використовуватися відповідно до погоди), спортивне харчування - повинно бути перевіреним на довгих тренуваннях кілька разів.


Кожна ультра - вона неповторна за емоціями

І, звичайно, кожна дистанція (50, 100, 500) - це різна підготовка, як фізична, так і психологічна. Якщо взяти 10 км і менше, треба швидко бігати, як на мене, там немає діалогу ні з собою, ні з Богом, головне - перетерпіти і зуміти витиснути максимум.


Ультра, тут вже є час поспілкуватися з собою, розібратися і розібрати окремі питання з різних тем. І, звичайно, легше голові, коли це все не по колу, як на добових).


Всі змагання з добового бігу проходять по колу довжиною від 200 м, це в манежах, і до 2000 м по колу чи вісімкою (маленьке коло і велике). По таких маршрутах після 100 км треба домовлятися з собою, щоб бігти далі, бо голова добре втомлюється через одноманітність.


Бігти з пункту А в пункт Б - завжди цікавіше, гарніше і психологічно легше:)

Наскільки важливо правильно психологічно налаштуватися на гонку?


Щоб бігати ультру - треба бігати)

Ультратрейл: 5 простих способів розширити свою «зону комфорту»


До ультрамарафонів - потрібно грамотно готуватися з тренером. І знати навіщо і для чого це потрібно. Біг робить нас кращими, гарнішими, розумнішими. Життя - це рух. Виходить, що і біг - це життя)


Все, що на сьогодні я маю - це завдяки бігу: родину, роботу, подорожі, нові знайомства, нові знання і, навіть, - форму збірної України :)


Які ментальні стратегії допомагають Вам долати ультра? Як "домовляєтеся" з тілом працювати далі - коли розум каже, що вже не можливо бігти?


Я мріяла про те, що зараз маю і це зараз мене мотивує прогресувати та змагатися далі. Коли у тебе вірять твої близькі більше, ніж ти сама, це теж сильно мотивує!

А коли під час змагань вже не можу бігти, - згадаю, як мої близькі вірять в мене і тут вже варіантів не залишається)


Як би Ви порадили готуватися психологічно новачкам, які хочуть, скажімо, пробігти свої перші 50 чи 100км шосе або добу?


Радила б багато бігати під наглядом тренера, щоб заради результату не страждало здоров'я. Тому що дуже часто при достатній кількості мотивації у початківців не вистачає розсудливості та терпіння. А це призводить до травм і розчарування.

Біг, мозок і Error 404: куди зникає мотивація?


Наскільки по Ваших спостереженнях психологічно допомагає підтримка родини, друзів, вболівальників до та під час самого старту?


Взагалі, підтримка дуже важлива! Вона починається з віри родини, тренера, самого себе в те, що «я – можу», в свої реальні сильні сторони. Але окрім цього – важливо визнавати і наявність конкретних слабих сторін для їхнього вдосконалення.


Під час тренувань підтримка, звичайно, надає сили та впевненості. А на змаганнях і по дистанції - це адреналін та шалена енергія людей, які тебе бачать та вболівають і ти просто не можеш здатися! Мене ця шалена енергія просто несе вперед!)


Що для Вас виявилося найважчим у багатоденці 500 км до Дня Незалежності? Чи плануєте повторити? Що б порадили тим, хто хоче зважитися на участь у проекті цього року?


500 км за 10 днів - це була невідома мені авантюра і, навіть, було страшно: як же таку дистанцію бігти)


Але, як виявилося для мене, хоч це і важко бігти 10 днів поспіль у спеку по 50 км, але одночасно це дуже цікаво і гарно! Доречі, це дуже гарна підготовка, свого роду - збори, до змагань з добового бігу.


Найважчим для мене був 9-й день, коли ми фінішували у військовому шпиталі, де нас зустрічали наші поранені солдати, які є героями, і вони – вітали нас як героїв!

В 2021 планую повторити. Пораджу згадати найважчу вашу дистанцію і додати спеку в понад +40-45°С і так 10 днів! Якщо ви впевнені, що зможете, то тоді варто спробувати. Але це точно не може розглядатися як фан, навіть добре підготовленими спортсменами!


500 км за 10 днів – точно не може розглядатися як фан, навіть добре підготовленими спортсменами

500 км за 10 днів це досвід який неможливо отримати в будь-яких інших змаганнях з витривалості!***

«Невідома авантюра» - цей вислів Олени про 500 км ультра – як на мене, дуже добре характеризує те, як ми розширюємо наші грані «можливого» та уявлення про свою витривалість.


Кожна ультра на довшу дистанцію ніж попередня – для мене була одночасно і ціллю і стрибком у незвідане та оцією «невідомою авантюрою». 60км, 80км, 120км… - для мене кожна нова дистанція давала свій унікальний досвід.

Марафон і... ще трішки. А що як пробігти УЛЬТРА?

Bojko Trail: 50-ти мильник українськими Бескидами

Cappadocia Ultra Trail-2019: перша ультра 100км+ і рятівні мандарини


Так само, як і Олена я б радив не поспішати, а крок за кроком припрацьовувати кожен клас ультрадистанцій – аби відпрацювати швидкість, техніку, харчування-гідратацію, екіпірування... Це дасть змогу не просто фінішувати, а показувати свій максимальний результат – щораз виходячи до нових горизонтів «можливого» та отримувати задоволення від самої гонки. І, можливо, одного дня, навіть 500 км за 10 днів – не будуть здаватися нереальною задачею.


РЕЗЮМЕ:

  • На ультра – важливо заздалегідь потурбуватися і перевірити екіпірування та харчування.

  • Бігти з пункту А в пункт Б - завжди цікавіше, гарніше і психологічно легше, аніж ультра «по колу», як у добовому бігові, наприклад.

  • Віра родини, тренера, підтримка вболівальників – дуже мотивують і допомагають у критичні моменти гонки.

  • Важливо знати як свої «сильні», так і слабкі сторони: використовувати перші та вдосконалювати другі.

  • Бігти 10 днів поспіль по 50 км – це дуже важко але одночасно і дуже цікавий досвід, який неможливо отримати на будь-яких інших змаганнях з витривалості.


ФОТО з архіву Олени Шевченко

Якщо стаття Вам сподобалася - тисніть ❤️


А ще - Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.


Дякую! 🙏😊

251 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі

For those, who love explore the World and theirself

The World around us is larger and more interesting than we think.
It's time to start a journey. It's time to get closer to nature. It's time to find out more about yourself and your posibilities.
time2trail

  • Grey Facebook Icon

© 2023 by time2trail blog. Proudly created with Wix.com

Kyiv City, Ukraine

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now